Úvod Základní informace Historie Zeměpis Brazílie Hospodářství Doprava Diskuze

Historie Brazílie

Prvními evropskými osadníky byli v roce 1500 Portugalci. Vedl je portugalský mořeplavec – Pedro Cabral (celým jménem – Pedro Álvares Cabral), později označovaný za objevitele Brazílie. Portugalci údajně našli indiány, kterých bylo cca sedm milionů. Většina z nich byly kočovné kmeny s jen omezeným zemědělstvím a dočasným obydlím, přestože vesnice často měly i 5000 obyvatel. Kulturní život se zdá být bohatě rozvinutý, ačkoliv zde bylo domorodé válčení a kanibalismus na denním pořádku. Několik málo zbývajících indiánských pozůstatků o kmenech v Brazílii vypovídá jen málo o jejich životním stylu. Dnes žije v Brazílii méně než 200 000 domorodých lidí, z nichž většina obývá oblast pralesa.

Pedro_Cabral.jpg, 32kB

Někteří portugalští průzkumníci následovali Cabraleho při hledání hodnotných výrobků pro evropský obchod jen proto, aby se vymanili z chudoby, v níž žili ve své domovině - v Portugalsku. Co se týká cenných nálezů, moc jich nebylo. Jediným hodnotnějším bodem, který objevili, bylo dřevo -> vývoz dřeva, ze kterého si vytvořili červené barvivo. Na rozdíl od kolonizační filozofie Španělů, Portugalci v Brazílii byli mnohem méně zaměřeny na dobývání, ovládání a rozvoj země. Většina z nich se zajímá o výnosný obchod a zemědělství, než o územní expanzi. Velká část území zůstala neprozkoumaná.

Brazílie byla "bohatá" na cukr. Pro práci s cukrem potřebovali otroky -> dovoz otroků z afrického kontinentu. V Brazílii docházelo velmi často ke sňatkům smíšených národů (indiáni, černoši i evropané). Většina Brazilců mají nějakou kombinaci evropských, afrických, indiánských a Asijských předků, a tato kombinace je dnes pozoruhodným kulturním rysem dědictví současné brazilské kultury. V roce 1690, díky těžbě zlata, se začínají objevovat i jiná místa Brazílie, než doposavad. Ložiska zlata zde nebyla velká, a proto se vracejí k zemědělství na pobřeží. Objevují se zde také náznaky nezávislosti. Zde hraje důležitou roli portugalský král Joao VI., který sem uprchl před Napoleonem Bonapartem. V roce 1821 Brazílie dostává status království - v unií s Portugalskem. Ale již o rok později jeho syn Pedro vyhlásil nezávislost Brazílie (odtržení od Portugalska), stal se císařem a stanovil pro císařství ústavu. Po něm byl korunován v roce 1840 jeho syn Pedro II.

plavba.jpg, 113kB

V 19. století se káva namísto cukru stává jako nejdůležitější produkt Brazílie. Rozmach produkce kávy přispěl k vlně evropských přistěhovalců (téměř 1 milion) – většinou Italové. V roce 1889, bohatí magnáti kávy podpořili vojenský převrat, poté císař uprchl a Brazílie se stává republikou (1899). Plantáže kávy jsou prakticky ve vlastnictví státu a vlády po dalších třicet let. Další půlstoletí Brazílie zápasí s vládní nestabilitou, vojenskými převraty a křehkou ekonomikou. V roce 1989 země zažila své první demokratické volby v téměř třech desetiletích. Bohužel, Brazilci udělali tu chybu, volili Fernanda Collora de Mella. Mello neudělal nic proti korupci - později byl sesazen a nahrazen místopředsedou Itamarem Francem. I on byl obviněn z korupce. Roku 1994 se stábá prezidentem Fernando Henrique Cardoso. Od 1. ledna 2011 se stala prezidentkou Dilma Rousseffová. Před ní byl oblíbeným prezidentem Lula da Silva.

Brazílie má pátou největší populaci na světě – něco přes 185 mil. obyvatel (sčítání 2010). Většina obyvatel se soustřeďuje kolem pobřeží, kde se až na výjimky nachází největší města tohoto státu.

TOPlist

Vyrobil: info@brazilie-informace.cz | Copyright © 2015 Brazilie-informace.cz. Všechna práva vyhrazena.

Šumava ubytování | Turecko | Řecko | Tunisko | Pyramidy v Gíze