Úvod Základní informace Historie Zeměpis Brazílie Hospodářství Doprava Diskuze
sumava.jpg, 71kB

Povrch Brazílie

fyzicka2.jpg, 68kB

Brazílie je největším státem na kontinentu Jižní Amerika. Jeho rozloha je 8 511 965 km2, což ve srovnání s českou Republikou (78 867 km2) je téměř 108 krát větší. Na severu stáru se nachází Guyanská vysočina s nejvyšší horou Pico da Neblina. Leží na brazilsko-venezuelské hranici, ve státě Amazonas. Hora dosahuje nadmořské výšky 2994 metrů. Některé zdroje však uvádějí, že měří 3014 metrů. Velkou část rozlohy tvoří Amazonský deštný prales, též zvaný „selvas“ – je to zhruba 42 % (což je úctyhodných 3 575 025 km2), který se nachází v Amazonské nížině. Třetím hlavním povrchovým celkem je Brazilská vysočina, která zaujímá téměř 50 % rozlohy Brazílie. Nachází se mezi Amazonskou a Laplatskou nížinou a je součástí brazilského štítu.

Neméně významné jsou v Brazílii také řeky. V oblasti deštného pralesa je veliké množství řek. Mezi ně patří i největší řeka na světě – Amazonka. Jsou zde ale i další významné řeky jako jsou: Içá, Jarupá a Río Negro (to jsou levé přítoky) a pravé přítoky – Juruá, Purus, Madeira, Tapajós, Xingu. V Brazílii je také druhá největší řeka Jižní Ameriky - Paraná. Řeky v Amazonském pralese tvoří důležitou lodní dopravu. Lodní doprava má v Brazílii velký význam. Převážně ve vnitrozemí a na pobřeží. Vodních cest je přes 50 tisíc kilometrů. Pobřeží Brazílie omílá Atlantský oceán.

Říčními přístavy jsou Belém a Porto Alegre, které patří mezi nejvýznamnější v Brazílii.

Námořní přístavy a lodní terminály Gebig, Itaqui, Rio Grande, San Sebasttiao, Santos, Sepetiba Terminal, Tubarao a Vitoria. Nejdůležitějším je Rio de Janeiro.

vodopady.jpg, 41kB

Vodopády Iguaçu představují největší systém vodopádů na Zemi. Leží na řece Iguaçu na hranicích mezi Argentinou a Brazílií. Nedaleko je vybudovaná vodní elektrárna Itaipú - jedna z největších na světě (zhruba 40 km od vodopádů).

TOPlist

Vyrobil: info@brazilie-informace.cz | Copyright © 2015 Brazilie-informace.cz. Všechna práva vyhrazena.

Šumava ubytování | Turecko | Řecko | Tunisko | Pyramidy v Gíze