Úvod Základní informace Historie Zeměpis Brazílie Hospodářství Doprava Diskuze
sumava.jpg, 71kB

Řeka Amazonka

amazonka.jpg, 61kB

Řeka Amazonka, nazývaná též Río Amazonas, Parana Tinga nebo Parana Guasu. Je zcela určitě jednou z nepozoruhodnějších přírodních jevů na světě. Nachází se u rovníku v Jižní Americe - v Amazonské nížině. V Této nížině je největší povodí na Zemi. Zatímco samotná Amazonka protéká pouze přes 3 státy (Peru, Kolumbie a Brazílie), její celé povodí zasahuje celkem do devíti zemí – Brazílie, Peru, Bolívie, Kolumbie, Ekvádoru, Venezuely, Guyany, Surinamu a Francouzské Guyany. Amazonka má tisíce přítoků – velkých i menších. Mezi ty největší se řadí řeky: Içá, Jarupá a Río Negro (to jsou levé přítoky) a pravé přítoky – Juruá, Purus, Madeira, Tapajós, Xingu. Protéká jí přibližně 20 % celkového objemu sladké vody na Zemi.

usti reky.JPG, 100kB

Ústí (delta) Amazonky dosahuje délky přes 200 km (přesný údaj není jednožnačně stanoven, ale je to něco mezi 220 - 330 km). V ústí řeky se nachází několik ostrovů, z nichž jeden je velký, jako je evropský stát Švýcarsko. Již od města Manaus, které je zároveň i říčním přístavem, je Amazonka 16 km široká. Vody, jež jsou v místě, kde se řeka vlévá do Atlantského oceánu, se nazývají Pororoca (slaná voda se mísí se sladkou) - o tom je napsáno níže.

amazonka2.jpg, 40kB

O řece Amazonce víme, že se vlévá do Atlantského oceánu. Ale o jejím pramenu existují dohady a proto i o její délce. V běžných zdrojích se můžeme dočíst, že její délka je něco mezi 6 až 7 tisíci kilometrů. Samuel Fritz (pocházel z Trutnova) určil za místo pramene Amazonky ledovcové jezero Lauricocha v Cordillera de Huayhuash. Vědci a přírodopisci se ale nemohli dohodnout, jaký pramen je ten pravý. Existuje proto několik názorů, kde řeka pramení. Jeden z nich je Severní úpatí hory Nevado Mismi - údolí Carhuasanta (Carlos Penaherrera del Aquila - 1969), druhý například Malé jezero na úpatí hory Nevado Mismi – nedaleko prvního (Loren McIntyre - 1971, Jean Michel Cousteau - 1982) nebo Úpatí vrcholu Nevado Quehuisha - údolí Apacheta (Jacek Palkiewicz, Zaniel Novoa Goicochea - 1997). V roce 2000 proběhla expedice, kde lidé z Karlovy Univerzity s pomocí peruánských vědeckých ústavů stanovili novou délku Amazonky a označili oblast pramene (ne přesný pramen). Délka řeky je 7 062 km a je tudíž nejdelší řekou na Zemi a pramen je v oblasti, kterou určil již zmiňovaný Samuel Fritz. Průměrný průtok řeky v ústí je 220 000 m3/s, šířka řečiště v ústí Amazonky je až 250 km. Nejdůležitější přístavy: Belém, Manaus, Iquitos. Amazonka je dostatečně hluboká na to, aby se po ní mohly plavit námořní lodě až do Manausu, vzdáleného 1 690 km od Atlantiku. Celková splavnost je 4 300 km.

pororoca.jpg, 73kB

Zajímavosti - Domky na řece jsou stavěny na kůlech a to z jednoho prostého důvodu. Atlantský oceán má vliv na výšku hladiny v řece. Tím myslím, že v Amazonce se projevuje příliv a odliv. Tudíž v době, kdy nastává příliv, by byly domy zatopené. Tohle ale není jediná zajímavost, kterou vlastní řeka Amazonka. V Amazonce jsou vody POROROCA („bouřlivá voda“). To jsou vody, které způsobuje oceán, jež se svými vlnami vměšuje do sladkých vod řeky Amazonky (až do vzdálenosti 13 kilometrů proti proudu) - toho zde využívají surfaři.

V Amazonce žije stovky druhů živočichů. Žijí zde také masožravé ryby – pirani. Na toto téma byl natočen také film Piraňa.

TOPlist

Vyrobil: info@brazilie-informace.cz | Copyright © 2015 Brazilie-informace.cz. Všechna práva vyhrazena.

Šumava ubytování | Turecko | Řecko | Tunisko | Pyramidy v Gíze