Letecká doprava je v Brazílii využívána ve velkém měřítku. Je to z důvodu veliké rozlohy Brazílie (8 511 965 km2). Brazílie má celkem přes 4 tisíce letišť. Z toho je celkem 700 se zpevněnou přistávací dráhou a jen u sedmi letišť dlouhou přes 3 kilometry.
Důležitá mezinárodní letiště jsou:
- Brasilia International (11 km jižně od metropole).
- Galeao v Riu de Janeiru (20 km severně od města, autobusem 40 min).
- Guarulhos v São Paulu (25 km severovýchodně od města, autobusem 30 minut).
Další důležitá letiště jsou Viracopos a Congonhas v São Paulu, Internacional Eduardo Gomes v Manausu, Dois de Julho v Salvadoru a letiště v Recife, Fortaleze, Belému a Belo Hoirizonte. Významné letecké společnosti jsou Brazilian Airlines, TAM Linhas Aéreas a VASP, další GOL, a další.
V Brazílii je téměř 30 tisíc kilometrů železnice, přesto je síť nedostačující - pouze 5 tisíc km tratí je širokorozchodných, z toho pětina elektrifikovaných, dvojkolejné a vícekolejné jsou výjimkou. Železniční doprava slouží převážně k nákladní dopravě. Pro přepravu osob se téměř nevyužívá.
Turisté se mohou svézt turistickým vláčkem mezi městy Curitiba – Paranaguá.
Je v plánu rychlostní železnice, která by měla být hotová koncem roku 2014 – Rychlostní železnice má být mezi městy Rio de Janeiro - São Paulo.
Metro je ve městech - Belo Horizonte, Brasilia, Curitiba (stádium plánování), Fortaleza (ve výstavbě), Goiânia (stádium plánování), Porto Alegre, Recife, Rio de Janeiro, Salvador (ve výstavbě), São Paulo, Teresina.
Tramvaj je ve městech - Campinas, Campos do Jordao, Itatinga, Rio de Janeiro - Santa Teresa historická tramvaj, Santos, São Paulo, Belém.
Silniční síť je v Brazílii o délce 1 724 929 km. Komunikace je orientována v oblasti větších - průmyslových měst. V regionech, které nejsou zaměřeny na průmysl, je silniční doprava velice chudá. V oblasti Amazonie – v povodích řek převládá lodní doprava nad silniční. Stav silnic není v dobrém stavu s výjimkou hlavních tahů.
Autobusová doprava – s výjimkou Amazonie (viz předchozí odstavec) je autobusová doprava nejvíce využívaná jako způsob dopravy. Dálkové autobusy jsou většinou Mercedesy, Volva, Scanie a Volkswageny, jsou čisté a komfortní. Běžné spoje („convencional“) bývají vybaveny klimatizací a WC. Vyšší komfort nabízejí o něco dražší linky („executivo“). Jsou rychlé, neboť prakticky nestaví, mívají video a sklápěcí sedačky. Nejkomfortnější spoje („leito“), dvakrát dražší než „convencional“, jsou prostorné, mají plně sklápěcí sedadla, klimatizaci, polštářky, přikrývky a palubní servis za jízdy (občerstvení, horké i studené nápoje).
Místní dopravu na krátké vzdálenosti zajišťují staré a opotřebované autobusy.
Doprava ve městech je zastoupena hlavně pomocí taxi, metra, autobusu či tramvaje. Taxislužba je velice spolehlivá. Řidiči jsou profesionálně školeni a dbají na předepsaná pravidla.
Lodní doprava má v Brazílii velký význam. Vodních cest (po řece) je v Brazílii přes 50 tisíc kilometrů. Lodní doprava se dělí na říční a námořní dopravu. Převážně veškerá říční doprava spadá do Amazonské nížiny, ve které se nachází i největší řeka na světě - Amazonka.
Říčními přístavy jsou Belém a Porto Alegre, které patří mezi nejvýznamnější v Brazílii.
Námořní přístavy a lodní terminály Gebig, Itaqui, Rio Grande, San Sebasttiao, Santos, Sepetiba Terminal, Tubarao a Vitoria. Nejdůležitějším je Rio de Janeiro.
São Paulo, Rio de Janeiro, Salvador, Brasilia, Fortaleza, Belo Horizonte, Curitiba, Manaus, Recife a Porto Alegre
Vyrobil: info@brazilie-informace.cz | Copyright © 2015 Brazilie-informace.cz. Všechna práva vyhrazena.
Šumava ubytování | Turecko | Řecko | Tunisko | Pyramidy v Gíze